STM32L031G6U6
DigiKey Part Number
497-17485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L031G6U6
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-UFQFPN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L031G6U6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 10x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-UFQFPN (4x4)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-UFQFN
Number of I/O
21
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2,884
Check for Additional Incoming Stock
Tray
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)