STM32L152VET6
DigiKey Part Number
497-14641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L152VET6
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
STM32L152VET6 Models
EEPROM Size
16K x 8
RAM Size
80K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 25x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Package / Case
100-LQFP
Number of I/O
83
Additional Resources
In-Stock: 476
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)