35RAPC2AV
35RAPC2AV
35RAPC2AV
DigiKey Part Number
SC1457-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC2AV
Description
CONN JACK MONO 3.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder Eyelet(s)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35RAPC2AV Models
Category
Internal Switch(s)
Single Switch
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder Eyelet(s)
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Features
Thread Lock
Connector Type
Phone Jack
Contact Material - Plating
Silver
Gender
Female
Body Material
Brass
Signal Lines
Mono
Body Color
Silver, Black
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions/Contacts
2 Conductors, 3 Contacts
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1,782
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)