FDMS86200
DigiKey Part Number
FDMS86200TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDMS86200CT-ND - Cut Tape (CT)
FDMS86200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDMS86200
Description
MOSFET N-CH 150V 9.6A/35A 8PQFN
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 9.6A (Ta), 35A (Tc) 2.5W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDMS86200 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
46 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2715 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 9.6A, 10V
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 13,963
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)