HSM8100JE3/TR13
HSM8100JE3/TR13
DigiKey Part Number
150-HSM8100JE3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-HSM8100JE3/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
150-HSM8100JE3/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSM8100JE3/TR13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount DO-214AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSM8100JE3/TR13 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 8 A