RTF10R0C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
RTF10R0C
DigiKey Part Number
108-RTF10R0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTF10R0C
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RTF10R0C Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
C&K
Height Above Board
0.154" (3.90mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
5VDC
Length
0.283" (7.20mm)
Actuator Type
Rotary for Tool
Mechanical Life
10,000 Cycles
Actuator Level
Flush, Recessed
Electrical Life
10,000 Cycles
Contact Material
Phosphor Bronze
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (8)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)