STM32L072VZI6
DigiKey Part Number
STM32L072VZI6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L072VZI6
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLSH 100UFBGA
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-UFBGA (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L072VZI6 Models
EEPROM Size
3K x 8
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Supplier Device Package
100-UFBGA (7x7)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
100-UFBGA
Number of I/O
84
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Tray
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)