SN74LVC1G3208DBVR
DigiKey Part Number
296-18771-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-18771-1-ND - Cut Tape (CT)
296-18771-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC1G3208DBVR
Description
IC AND/OR GATE 1-CIR SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AND/OR Gate Configurable 1 Circuit 3 Input (2, 1) Input SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN74LVC1G3208DBVR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
Single-Ended
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
AND/OR Gate
Package / Case
SOT-23-6
Number of Circuits
1
Supplier Device Package
SOT-23-6
Number of Inputs
3 Input (2, 1)
Base Product Number
Schmitt Trigger Input
No
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 9,549
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)