Image for TN5050H-12PI is not available
TN5050H-12PI
DigiKey Part Number
497-TN5050H-12PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN5050H-12PI
Description
SCR 1.2KV 40A TOP3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 40 A Standard Recovery Through Hole TOP3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TN5050H-12PI Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
40 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Series
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
400A, 420A
Packaging
Tube
SCR Type
Standard Recovery
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
1.2 kV
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Package / Case
TOP-3
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Supplier Device Package
TOP3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.75 V
Base Product Number
Current - On State (It (AV)) (Max)
25 A
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 565
Check for Additional Incoming Stock
Tube
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)