STPS1150
DigiKey Part Number
497-2447-1-ND - Cut Tape (CT)
497-2447-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1150
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO41
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 1A Through Hole DO-41
EDA/CAD Models
STPS1150 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 150 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DO-41
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 1 A
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 18,748
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Box (TB)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)