KAL50FB5R00
DigiKey Part Number
KAL50FB5R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL50FB5R00
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAL50FB5R00 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
5 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W
Lead Style
Solder Lugs
Composition
Wirewound
Package / Case
Axial, Box
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1,184
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)