KAL25FB500R
DigiKey Part Number
738-KAL25FB500R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL25FB500R
Description
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
KAL25FB500R Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
500 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.577" (14.66mm)
Power (Watts)
25W
Additional Resources
Substitutes (4)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 111
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)