KAL25FB100R
KAL25FB100R
KAL25FB100R
DigiKey Part Number
KAL25FB100R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL25FB100R
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAL25FB100R Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
100 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.577" (14.66mm)
Power (Watts)
25W
Lead Style
Solder Lugs
Composition
Wirewound
Package / Case
Axial, Box
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (3)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 149
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)