63PZF56M10X9
DigiKey Part Number
63PZF56M10X9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63PZF56M10X9
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63PZF56M10X9 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
56 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 490
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)