ATMEGA645-16AU
DigiKey Part Number
ATMEGA645-16AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA645-16AU
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA645-16AU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Supplier Device Package
64-TQFP (14x14)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
64-TQFP
Number of I/O
53
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 744
Check for Additional Incoming Stock
Tray
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)