DX07S024WJ1R350
DigiKey Part Number
670-2949-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2949-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2949-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07S024WJ1R350
Description
CONN RCPT USB3.1 TYPEC 24POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DX07S024WJ1R350 Models
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
JAE Electronics
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
48V
Connector Type
USB-C (USB TYPE-C)
Mating Cycles
10000
Number of Contacts
24
Shielding
Unshielded
Gender
Receptacle
Contact Finish
Gold
Specifications
USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1))
Shell/Shielding Material
Steel, Stainless
Mounting Type
Surface Mount, Through Hole
Insulation Color
Black
Mounting Feature
Vertical
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 3,133
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)