DRQ125-6R8-R
DRQ125-6R8-R
DRQ125-6R8-R
DigiKey Part Number
513-1287-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1287-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1287-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRQ125-6R8-R
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.588UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 26.35 µH Inductance - Connected in Series 6.588 µH Inductance - Connected in Parallel 12.3mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 6.64 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRQ125-6R8-R Models
Category
Current Saturation - Parallel
8.68 A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current Saturation - Series
4.34 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
12.3mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
49.2mOhm
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
6.588 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
26.35 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
6.64 A
Height
0.236" (6.00mm)
Current Rating - Series
3.32 A
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)