AD5258BRMZ100-R7
DigiKey Part Number
505-AD5258BRMZ100-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5258BRMZ100-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5258BRMZ100-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5258BRMZ100-R7
Description
IC DIG POT 100K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 64 Taps I2C Interface 10-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5258BRMZ100-R7 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±30%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
200ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
64
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Resistance (Ohms)
100k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)
75
Interface
I2C
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 979
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)