CUS200M-48
DigiKey Part Number
285-CUS200M-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS200M-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS200M-48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 30.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
4.2 A
Base Product Number
Power (Watts)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
Box
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)