SMP100LC-8
DigiKey Part Number
497-3720-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3720-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3720-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP100LC-8
Description
THYRISTOR 8V 400A DO-214AA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8V Off-State 400 A Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMP100LC-8 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih)
50 mA
Series
Number of Elements
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance
75pF
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakover
15V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Off State
8V
Supplier Device Package
SMB
Current - Peak Pulse (8/20µs)
400 A
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 9,884
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)