RNF14BTE10K0
DigiKey Part Number
RNF14BTE10K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNF14BTE10K0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF14BTE10K0
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNF14BTE10K0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Power (Watts)
Number of Terminations
2
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 33,452
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)