RMCS0402FT499K
DigiKey Part Number
RMCS0402FT499K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0402FT499K
Description
RES 499K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
499 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCS0402FT499K Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Power (Watts)
Number of Terminations
2
Composition
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 410,000
Check Lead Time
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)