RMCF0805FT174K
DigiKey Part Number
RMCF0805FT174KTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0805FT174KCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0805FT174KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0805FT174K
Description
RES 174K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
174 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF0805FT174K Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Power (Watts)
Number of Terminations
2
Composition
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 37,032
Factory Stock: 675,000
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)