RMCF0603FT60R4
DigiKey Part Number
RMCF0603FT60R4TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0603FT60R4CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0603FT60R4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603FT60R4
Description
RES 60.4 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
60.4 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0603FT60R4 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Additional Resources
In-Stock: 76,723
Factory Stock: 125,000
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)