ST42EA202 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
TT Electronics/BI
In Stock: 988
Image for ST42EA202 is not available
ST42EA202
DigiKey Part Number
ST42EA202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST42EA202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
2 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (4)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)