ST-4ETA101
DigiKey Part Number
563-ST-4ETA101TR-ND - Tape & Reel (TR)
563-ST-4ETA101CT-ND - Cut Tape (CT)
563-ST-4ETA101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-4ETA101
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
100 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST-4ETA101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%
Additional Resources
In-Stock: 990
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)