PIC18F26Q84-I/SP
DigiKey Part Number
150-PIC18F26Q84-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F26Q84-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-SPDIP
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O
25
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 400
Check for Additional Incoming Stock
Tube
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)