PIC16F887-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F887-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F887-I/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F887-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
40-PDIP
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of I/O
35
Additional Resources
In-Stock: 6,612
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)