PIC16F18854-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F18854-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18854-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F18854-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O
25
Additional Resources
In-Stock: 104
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)