PIC16F1503-E/SL
DigiKey Part Number
PIC16F1503-E/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1503-E/SL
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1503-E/SL Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
14-SOIC
Connectivity
I2C, SPI
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Product Number
Number of I/O
11
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 64,856
Check for Additional Incoming Stock
Tube
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)