ATMEGA162-16AUR
DigiKey Part Number
ATMEGA162-16AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA162-16AURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA162-16AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA162-16AUR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA162-16AUR Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
AVR
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz
Supplier Device Package
44-TQFP (10x10)
Connectivity
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Package / Case
44-TQFP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Product Number
Number of I/O
35
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2,203
Check for Additional Incoming Stock
Cut Tape (CT) & Digi-Reel®
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)