25LC080C-I/SN
DigiKey Part Number
25LC080C-I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC080C-I/SN
Description
IC EEPROM 8KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25LC080C-I/SN Models
Category
Memory Interface
SPI
Mfr
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Type
Non-Volatile
Mounting Type
Surface Mount
Memory Format
Package / Case
Technology
EEPROM
Supplier Device Package
8-SOIC
Memory Size
Base Product Number
Memory Organization
1K x 8
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 625
Check for Additional Incoming Stock
Tube
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)