PMT-30V150W2BA
DigiKey Part Number
1145-PMT-30V150W2BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-30V150W2BA
Description
AC/DC CONVERTER 30V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 30V 90 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Efficiency
85.8%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
30V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cTUVus, TUV
Current - Output 1
5 A
Standard Number
60335-1; 60950-1; 62368-1
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 107
Check for Additional Incoming Stock
Box
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)