ADP7105ACPZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7105ACPZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7105ACPZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7105ACPZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7105ACPZ-1.8-R7
Description
IC REG LIN 1.8V 500MA 8-LFCSP-WD
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-LFCSP-WD (3x3)
EDA/CAD Models
ADP7105ACPZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
900 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.6 mA
Control Features
Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
8-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Additional Resources
In-Stock: 33
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)
Tape & Reel (TR)
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)