SW-PB11-1CSG-10
DigiKey Part Number
2057-SW-PB11-1CSG-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW-PB11-1CSG-10
Description
IP67 ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWIT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Anti-Vandal Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
50 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Domed
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Tray
Color - Actuator/Cap
Green
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Anti-Vandal
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
Off-Mom
Electrical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 220
Check for Additional Incoming Stock
Tray
QuantityUnit Price
(Including 13% VAT)
Ext Price
(Including 13% VAT)